MOL173: UTE-FTC 7:6

Az év első napján örökrangadó Újpesten! Már leírni is jó: az Újpest a MOL Liga alapszakaszban a dobogón szeretne minél feljebb lépni. Az örök ellenfél a rájátszást jelentő nyolcadik helyért harcol. De esélyekre, előzetes számítgatásokra ne hagyatkozzunk, mint mindig, most is a következő meccset kell megnyerni!
Jó lenne, ha sokan eljönnének a Megyeri úti Jégcsarnokba, hiszen a Szilveszter fáradalmait délutánra mindenki kipihenheti, és bízhatunk abban, hogy szurkolói szempontból is szépen indul a 2017-es év!

* * *
Nagyon jókor került sor az örökrangadóra. Az újévnapi pihenés után az ember egy kellemes programot szívesen bevállal. És egy derbi kellemes program, továbbá az Újpest hokicsapata sok-sok éve nem volt ilyen jó. Amikor érkeztünk, vagy 30 méteres sor állt a pénztárhoz! És hírek szerint mindenki bejutott a kezdésre. Ekkora közönség talán a Volán elleni bajnoki döntőn, 2009-ben volt itt a Jégcsarnokban. És ennyi embernek nem szabad csalódást okozni!
Két kisebb meglepetés: az év első meccsére Babic bíró és Hebar is megvált szakállától.

UTE - Ferencvárosi TC 7:6 (1:5, 2:0, 4:1)   -  Eseménynapló

Újpesti Jégcsarnok, 635 1200 nézõ, vezette: Haszonits M., Babic V., Soltész Á., Kókai M.

UTE: Ágoston - Gröschl, Hegyi Á. 1, Dósa, Dömötör, Tóth G. - Kiss D.(2), Huba 1(1), Csanyi (1), Hebar (1), Ropret 1 - Nagy N. 1, Kovács A., Benk 1(2), Nemes 1, Frolik (3) - Nagy R., Virág T. (1), Pápa, Turbucz 1, Sila (kapus). Edzõ: Szilassy Zoltán, Baróti Zsolt

Ferencvárosi TC: Sevela - Jabornik, Hietamaki (1), Dubek 1(1), Farkas L. 1, Tendler (1) - Lengyel, Erdélyi T., Sumi 2(2), Rafaj 2, Papp Cs. (4) - Schwindt, Kovács V., Shinkaruk, Németh Á., Szappanos - Üveges, Garbacz Á., Tury, Hardi R., Inglis (1), Soós (kapus). Edzõ: Lindqvist Greg Kjell, Szakács Ferenc

Kiállítás: 12 perc ill. 12 perc
Lövések: 48 ill. 38 (17:12, 13:8, 18:18)

I. harmad
A két csapat azonnal egymásnak feszült. Az Újpest megpróbálta az utóbbi időben megszokott játékát játszani: hajtás, támadás, lövés, majd letámadás, korongszerzés és minden elölről. Benk fonáklövés, Pápa, Turbucz akció – Sevela védések. Az FTC felvette a fonalat, keményen ütköztek, letámadásaink nem voltak sikeresek, villámakciókkal veszélyesek voltak. Látszott, hogy felkészültek az Újpestből. Nem is akárhogy! A 8. percben Sumi középről húzott balra a koronggal, és visszalőtt a hosszúba, elképesztő erővel és pontossággal, a vasról lett gól, 0:1. Ez nyíltan nem volt benne a meccsben, de valakinek el kell kezdeni a gólgyártást. A 10. percben Huba emberelőnyben állította helyre az egyenleget, ezúttal jobbhátvédből lőtt, végül senkinek sem kellett belenyúlnia, 1:1. De a rend mégsem állt helyre, hiába támadott többet az Újpest, a 13. percben Dubek nyúlt bele egy lövésbe, 1:2. Az Újpest támadott, az FTC ellentámadott, de ma ez utóbbi volt a hatásos. A 17. percben Papp Csaba szerzett korongot, lövését még védte Ágoston, de a zöldek támadásban maradtak, és a centerezést Sumi vágta be, 1:3. Kezd baj lenni! Az Újpest kapust cserélt, de ez sem segített: A 19. percben előbb Farkas L. lőtt gólt Tendler balról jövő átadásából (1:4), majd Papp Cs. cselezte át magát, jobbra passzolt, Rafaj kopizta az előző gólt. 1:5. Ez már Szilassy edzőnek is sok volt, időt kért másfél perccel a szünet előtt. Nem bírta nézni, mi folyik a jégen. Vagyis azt, hogy nagyjából elment a meccs.
Óriási iramú játékot láttunk az első 20 percben. A zöldek nagyon felkészültek belőlünk, keményen harcoltak, remekül ellenakcióztak, és gyakorlatilag megnyerték a meccset. De érdekes: akivel beszéltem a szünetben, mindenki bízott abban, hogy az Újpest képes fordítani. Ezért a hitért, bizalomért a csapat hónapokon át nagyon megdolgozott. De a négygólos hátrány óriási. Nagyon komoly különbség.

II. harmad
Nagyon szerencsétlen szituációval indult a harmad: Virág T. indult kapura, de hamar jégre vitték a védők. A csatár fekve csúszott a kapu felé, és próbált felállni, közben ütközött Sevela kapussal. Egyből látszott, hogy nagy baj van, Sevela bal combja sérült meg. A mentők hordágyra tették, később kórházba került a játékos. Gyors gyógyulást kívánunk a nagyszerű kapusnak!
Az Újpest játéka látványosan megváltozott. Kevesebb lett támadás, óvatosabb lett a csapat. Nagyon kellett figyelni a zöld-fehérekre. Még egy bekapott gól, és mindennek vége. A vendégcsapat bekeményített: az ütközések keményebbek lettek. Ráadásul kétszer is emberhátrányba került az Újpest, ami csökkentette az időt, amíg góllövésért harcoltunk. Viszont egy emberelőnyt is kihagytunk. Jó helyzetben voltak a vendégek: négygólos előny a hokiban jelentős különbség, és ez az a helyzet, amikor ellentámadásokra lehet építeni, ami eddig nagyon bejött az FTC-nek. Nagyon későn, a 37. percben sikerült szépíteni, amikor Hebar közeli lövése kijött a kapusról, Ropret vagy 8 méterről ismételt, 2:5. Aztán emberelőnyben támadott az Újpest, és amikor lejárt a büntetés, Benkhez került a korong, aki ráfordult, és nagy gólt lőtt, 3:5.
Már csak (még mindig) két gól a hátrány. Ez már lőtávolság, visszajöttünk a meccsbe, minden lehet. A szurkolás csodálatos. Az első harmad végén hallottuk, hogy „Ébresztő!”, de azóta a hangos bíztatás volt az alap. A csapat játékán látszott az akarat, ezt érezte a szurkolósereg. Ilyen helyzetben segíteni kell a csapatnak, és ezt a közönség is tudja, megadták a támogatást, amit lehetett. Hátha segít!

III. harmad
Akkor mindent bele! A játék képe azt mutatta, hogy vélhetően az Újpest van jobb erőben, de kérdés, hogy ez elég lehet-e. A vendégakciók továbbra is veszélyesek voltak. De a lila akarat meghozta az eredményt: Hegyi lőtt a kékvonalról – egy vendégjátékos belevetődött, de a korong visszapattant Hegyihez, és az ismétlés a kapuba vágódott, 4:5! Már csak egy gól a különbség, vagyis majdnem semmi! És 47. percben Nagy N. jobbról eresztett el egy bombát, amely éppen befért a hosszú felső sarokba, már 5:5! Végre fut a vonat! „Álé álé Újpestért álé” vagy százszor egymás után! Az 50. percben buli után Benk jobbról középre lőtte a korongot, Nemes közelről belőtte, vezetünk, 6:5! Végre! De ekkor jött az újabb csavar: Rafaj elrontotta a játékunkat, az 51. percben egyenlített, 6:6. Hiába a sok meló? Az nem lehet! De mindkét oldal érzi a gólszagot, Sila kétszer is nagy alakítással tartotta a csapatot. Aztán változott a játék. Először egy kettős, majd egy újpesti, pár másodpercre rá egy ferencvárosi ült ki. A büntetőpad és az eredményjelző megtelt, a jég kiürült. A csapatok a hosszabbításos játékot gyakorolták, három a három ellen, de eredmény nélkül. Az 57. percben már teljes létszámnál Kiss D. lőtt, Turbucz a kapu előtt állva zseniálisan belepiszkált a korongba, 7:6! Aztán már csak visszaszámolunk: tíz, kilenc, nyolc, … kettő, egy, igen! Megvan! A többi már csak ünneplés!

Hihetetlen utat járt be ma az Újpest csapata és a közönség. Egy magabiztos, erős csapat indult egy gyenge ellenfél ellen. Aztán kiderül, a zöldek négy góllal jobbak. És megindult a meló, hogy ne kapjunk gólt, és dolgozzuk le a hátrányt. És a csapatnak volt türelme, ereje végigvinni ezt a játékot, megfordítani az eredményt. És az egyenlítés után újra megnyerni a meccset. Az Újpest nem csak játékban, hanem lelkileg is nagyon erős. A meccs végén az ünneplés azt mutatta: nagyon szoros a kapcsolat a csapat és szurkolótábora között!
A mérkőzés azt a kérdést veti fel: az FTC, amelyik ilyen okos játékkal négygólos előnyt tud szerezni, hogy-hogy csak a nyolcadik helyért harcol? Szerencsére a választ nem nekünk kell megadni…
Csodaszép esténk volt! A nézőtér még -4-nél is hitt a győzelemben. Milyen jó, hogy éppen akkor, amikor az utóbbi évek legnagyobb közönsége volt a Megyeri úton. Azt gondolom, minden újpesti lelkű szurkoló szívébe beíródott a mai mérkőzés, és megjegyzik, hogy legközebb jövő vasárnap a Miskolci Jegesmedvék (újkori nevükön a DVTK) ellen játszunk hazai jégen újabb rangadót. Mindenkinek itt a helye!

Szilassy Zoltán:  "Az első harmad második fele borzalmas volt, hátul túl puhák voltunk, nyolc lövésből kaptunk öt gólt, ám utána szép lassan bedaráltuk az egyre inkább elfáradó ellenfelet. Nem hokiztunk jól, de nagyon sokat tettünk az Újpest márkanévért, miután rengeteg néző előtt öt egyről megfordítottuk a derbit."

Greg Lindqvist: "Büszke vagyok a srácokra. Sevela sérüléséig abszolút mi irányítottuk a mérkőzést, idegenben hat szerzett góllal bármilyen körülmények között nyerni kellene, ez ilyen borzasztóan egyszerű. Az Újpestnek szerencséje is volt néhány gólnál, mi pedig a kapuscsere után túl passzívak voltunk, de még így is megvoltak a lehetőségeink. Meglátjuk, mennyire súlyos Sevela sérülése, nagy érvágás a kiesése, de az egész szezonunk rémálomszerű, ami kezd már kissé fárasztó lennni,"